Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - Dla stomatologów

Gabinet stomatologiczny Ruda Śląska

Leczenie zębów w ramach ogólnej opieki stomatologicznej

Ogólna opieka stomatologiczna oferowana jest tym pacjentom, którzy muszą poddawać się leczeniu ubytków zębowych oraz ich diagnostyki czy najprostszym zabiegom ekstrakcji zębów. Dlatego z poszc

Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - Dla stomatologów Gabinet stomatologiczny Ruda Śląska
zególnych usług dentystycznych wykonywanych w ramach stomatologii ogólnej korzystają osoby w każdym wieku, nawet kilkuletnie dzieci i seniorzy. Oczywiście sama diagnostyka jak i leczenie zębów uzależnione jest od wieku pacjentów, jednak zawsze mogą oni korzystać ze specjalistycznego sprzętu. Dostęp do takiego sprzętu sprawia, że wszelkie usługi dentystyczne są bardzo skuteczne i bezpieczne, a poza tym mogą być przeprowadzane w szybkim tempie. Dlatego wszyscy właściciele przychodni dentystycznych starają się zachowywać dostęp do specjalistycznego sprzętu.

Przeprowadzanie zabiegów dentystycznych u dzieci rządzi się swoimi prawami. Najmłodsi pacjenci wymagają specjalnego podejścia pod względem używanego sprzętu oraz samego zaplecza dentystycznego. Ważne jest to, aby dzieci były przyjmowane w przyjaznych gabinetach, które pozwalają im na odprężenie zwłaszcza wówczas, gdy mają być u nich przeprowadzane dłuższe zabiegi. Już sama diagnostyka dentystyczna najmłodszych pacjentów musi zostać specjalnie przygotowana, podobnie jak wszelkiego rodzaju zabiegi wykonywane w ramach stomatologii ogólnej czy zachowawczej. Zdecydowanie najprzyjemniejsze dla dzieci są usługi udostępniane w ramach stomatologii estetycznej. Jednak rodzice powinni pamiętać o tym, że nie można z nimi przesadzać.


Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje

Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje włókien: włókna czuciowe z nerwu trójdzielnego, przewodzące czucie bólu, i współczulne ze zwoju szyjnego górnego, regulujące przepływ krwi w naczyniach miazgi.


Pochodzą z 2 i 3 gałęzi nerwu trójdzielnego czyli z nerwu szczękowego (V2) (dla szczęki) i od n. żuchwowego (V3) (dla żuchwy).


Nerw szczękowy oddaje gałąź (n. podoczodołowy), która przechodzi przez szczelinę oczodołową dolną, wewnątrz bruzdy podoczodołowej i przez kanał podoczodołowy, gdzie oddaje kolejno gałązki zębodołowe górne tylne, górne środkowe i górne przednie tworząc splot zębowy. Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się ku otworom wierzchołkowym korzeni zębów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Mosty kompozytowe - rys historyczny

System mostów kompozytowych ? metoda stosowana w stomatologii, opracowana przez Cezarego Turostowskiego, przy współpracy z Katedrą Ortodoncji Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Pierwsze mosty wykonane zostały w Katedrze Ortodoncji i Ortopedii Szczękowej Pomorskiej Akademii Medycznej w 1992 roku. Początkowo traktowane jako tymczasowe rozwiązanie, po siedmiu latach, w wyniku postępów badań nad mostami uzupełnienia te zaczęto traktować jako docelowe.

Mosty początkowo wykonywano u pacjentów leczonych ortodontyczne z wrodzonym brakiem siekaczy bocznych górnych (dwójek). W późniejszych latach zaczęto uzupełniać także inne zęby, zwłaszcza przedtrzonowce. W części przypadków wzbogacano most kompozytowy o licówkę lub wydmuszkę porcelanową co spowodowało zwiększenie atrakcyjności mostu. Z czasem metoda ta znalazła także pozytywne zastosowanie wśród osób starszych.

Różne metody wykonania mostów określono wspólną nazwą SMK systemu mostów kompozytowych1.

Zwieńczeniem badań była praca doktorska napisana w czerwcu 1999 roku przez Cezarego Turostowskiego pt. "Mosty kompozytowe konstrukcji własnej stosowane w odbudowie górnych bocznych siekaczy". Patronat nad pracą objęła Prof.dr hab. Irena Karłowska.

W roku 2003 zostały zorganizowane liczne cykliczne kursy2 dla zainteresowanych lekarzy, a także warsztaty w akademickich, ortodontycznych ośrodkach dydaktycznych w całej Polsce.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_most%C3%B3w_kompozytowych